středa 13. února 2013

Tak jsem tady! A s duhovým dortem
Pamatuji si, jak jsem jako malá ráda pomáhala mamce v kuchyni, půjčovala jsem si v knihovně knížky o vaření pro děti a pak vytvářela ta barevná veselá jídla. Matně si vybavuji pizzu s obličejem ze zeleniny, a jak rezolutně zamítám vytvářet oči z oliv. Protože promiňte, ale je mi asi tak osm a olivy vážně nejím. 

Když mi bylo –náct, bavilo mě vše možné i nemožné kromě motání se v kuchyni. Uvaření čaje a umíchání vajíček jsem hrdě prohlašovala za své vrcholné kulinářské umění.
S vařečkou jsem se začala více kamarádit až v době, kdy jsem potkala svého drahého a moudře poučena příslovím, že láska prochází žaludkem, rozhodla jsem se upevnit náš vztah přes kuchyň. Povedlo se.

Časem ve mně uzrávala myšlenka, že by nebylo špatné se s někým podělit o své nápady a radost a třeba někoho inspirovat, stejně jako se nechávám inspirovat já. Momentální dostatek volného času mi umožnil to, o čem jsem dlouho přemýšlela, ale pořád jsem neměla dostatek odvahy své představy zrealizovat. A tak nadešel den, kdy se zrodil muffin a já se budu snažit, aby byl pořádně yummy. 

Rozhodla jsem se muffina přivítat do života dortem. A né jen tak ledajakým, ale barevným, duhovým! Tohle je přesně ta příležitost, která si žádá duhový dort. Hrozně se mi líbí představa, kdy někomu dáte dort ozdobený v jemných pastelových barvách, které vůbec nenapovídají o tom, jaké překvapení se ukrývá uvnitř. A pak ho rozkrojíte a bum, vytryskne na vás barevná duha:)

Musím přiznat, že při pečení prvního duhového dortu jsem musela po dvouhodinovém snažení v kuchyni uznat porážku a se sklopenýma ušima mazat do obchodu pro nové suroviny. Recept jsem okoukala od Chez Lucie zde a protože mi přišlo trošku bizarní vážit bílky, žloutky a mouku zvlášť, samozřejmě jsem to zamíchala všechno dohromady a teprve poté rozdělila do šesti misek. Vlastně ani nevím proč, asi proto, že se pak bílky s barvou znovu míchají, ale nefunguje to. Pro ty, kteří mají více trpělivosti, věřím, že je to dobrý recept, já se ale rozhodla pátrat po něčem jednodušším.  Nakonec jsem objevila tento recept, který je téměř dokonalý. Jediné vrásky na čele mi dělá fakt, že se do těsta dává celá kostka másla. A to je docela prasečinka a ne zrovna dietní. 

Ingredience na 24cm korpus (původní recept jsem vynásobila x 1,2):
271g másla
511g krystalového cukru
6 bílků
2 lžičky vanilkového extraktu
511g hladké mouky
5 lžiček prášku do pečiva
trocha soli
420ml mléka

Krém z bílé čokolády:
1 vanilkový puding
300ml mléka
250g másla
100g moučkového cukru
1 vanilkový cukr
100g bílé čokolády

Potah:
Potahovací hmota s mandlovou příchutí. Vzhledem k tomu, že jsem alergická na ořechy, musím místo marcipánu volit potahovací hmoty. Hmotu jsem nevážila, ale odhaduji, že jsem použila přibližně 400 – 500g.


Nejdříve si uvaříme puding z 300ml mléka, aby měl hustší konzistenci. Po odstavení do něj nalámeme tabulku bílé čokolády, která se v horkém pudinku během chvilky rozpustí. Zamícháme, přikryjeme puding potravinovou fólií, aby se na něm neudělal škraloup, a necháme vychladit. 

Vrhneme se na těsto. Vyšleháme mixerem změklé máslo s cukrem. Poté snížíme otáčky a vmícháme vanilkový extrakt a vaječné bílky. Po chvilce je hmota hladká a nadýchaná. Postupně přidáváme mouku, kterou si předem smícháme s práškem do pečiva, a mléko. Hotové těsto rozdělíme do šesti misek. Dort jsem pekla dvakrát a přibližně to vycházelo po 310 - 320 gramech. Obarvíme potravinářskými barvami – fialová – modrá – zelená – žlutá – oranžová – červená a pečeme v troubě předehřáté na 175° po 15 minutách.
 
Když máte jednu formu jako já, tak pečení zabere docela dost času, takže si mezitím můžete připravit krém. Vyšleháme máslo s moučkovým a vanilkovým cukrem. Já osobně jsem nepoužila celé předepsané množství moučkového cukru, ale pouze 60 gramů. Do směsi přidáme vychladlý puding a vyšleháme dohladka.
Jednotlivé barevné vrstvy slepíme krémem dohromady. Začneme fialovým plátem, pomažeme tenkou vrstvou krému a položíme modrý plát, potřeme tenkou vrstvou krému a stejně pokračujeme se zelenou, žlutou, oranžovou i červenou vrstvou. Nezapomeneme potřít boky i vrchní část dortu a necháme zatuhnout v lednici. Nakonec potáhneme hmotou, kdo z mandlí neoteče, může použít marcipán, a veledílo je dokonáno. Myslím, že za ten údiv při rozkrojení dortu to určitě stojí!

2 komentáře:

  1. Dort vypadá parádně, určitě se o něj někdy v budoucnu pokusím. Jen by mě zajímalo, jaký druh barev k obarvení těsta i potahovací hmoty používáte?

    OdpovědětSmazat
  2. Pěkný den, používám gelové barvy, které používám jak k obarvení potahovacích hmot i těsta.

    OdpovědětSmazat