čtvrtek 7. března 2013

Je čas na něco slaného – křupavé rohlíky a domácí paštikaŘíkala jsem si, že je toho sladkého přeci jen dost a nebude na škodu to čas od času proložit něčím slaným. A tak tu je můj první slaný příspěvek. Křupavý a vypečený. U Kačky Žvýkačky jsem narazila na post s receptem na karlovarské rohlíky. Já a droždí nejsme zrovna kamarádi, spíše se mu vyhýbám, ale když ony vypadaly taaak božsky. Tak jsem se prostě kousla, koupila kostku droždí, zatnula zuby a pustila se do toho. A musím říct, že výsledek mě mile překvapil. Nevím, jestli to těsto vědělo, že se ho bojím, ale poslouchalo mě na slovo. Aby rohlíkům nebylo smutno, rozhodla jsem se k nim připravit domácí paštiku. Na internetu jsem opět prohlédla pár receptů, a protože jsem se nemohla rozhodnout pro ten pravý, vzala jsem si z každého malou inspiraci. Doma jsme neměli ani sherry ani brandy, rozhodla jsem se použít červené suché víno. Myslím, že konečnému výsledku to vůbec neuškodilo, spíše naopak. 

 

Ingredience na karlovarské rohlíky (12 ks):
500g pšeničné hladké mouky
90g rozpuštěného másla
25g droždí
235ml mléka
8g soli
8g krystalového cukru

Ingredience na domácí paštiku z vepřových jater:
350g vepřových jater
1 cibule
2 stroužky česneku
60ml suchého červeného vína
60g másla
60 ml smetany
1 lžička tymiánu
Sůl
Pepř

Rohlík namočený v mléce dle potřebyPrvní jsem si udělala paštiku, aby se stihla v chladu rozležet a chutě se propojily. Na pánvi osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na plátky pokrájený česnek a kousky vepřových jater.  Chceme, aby byla vepřová játra na povrchu hnědá a uvnitř stále růžová. Ke konci do směsi přidáme červené víno a tymián a asi pět minut necháme podusit při mírné teplotě. Necháme vychladnout.

Směs nemusí být úplně studená. Vlažnou ji přendáme do mixeru, osolíme, opepříme, přidáme změklé máslo a smetanu a rozmixujeme dohladka. Mně přišlo, že mi to trvalo věčnost. Možná to tak má být, možná nemám příliš výkonný mixer. Kdo ví:)

Ti, kterým přijde chuť jater příliš výrazná, mohou přidat rohlík namočený v mléce, který celou směs zjemní.

Hladkou směs přendáme do připravených misek. Povrch uhladíme a zalijeme rozpuštěným máslem nebo sádlem, abychom ji mohli pár dní uchovat v lednici.

Poté přijde řada na rohlíky. V míse smícháme všechny ingredience - mouku, sůl, cukr, rozdrobené droždí, vlažné mléko a rozpuštěné máslo. Hněteme, dokud se ingredience spojí a těsto bude hladké, vláčné a nebude se lepit ke stěnám mísy. Kdo má robota, ten si píská, kdo nemá, hněte vařečkou a následně rukama celou věčnost jako já:)

Těsto rozdělíme na dva stejně veliké bochánky a necháme hodinu odpočívat. Měla jsem strach, aby mi vykynulo, jaké ale bylo moje překvapení, když se během hodiny velikost bochánků ztrojnásobila. Vykynutý bochánek jsem na pomoučeném vále rozválela na přibližnou šířku 4-5 mm a rozkrájela na 6 trojúhelníkovitých dílů. Jednotlivé trojúhelníky stáčíme od nejširší strany ke špičce, špičku uprostřed pořádně přimáčkneme, aby se nám při pečení neodlepila.  U některých rohlíků jsem tomu nevěnovala přílišnou pozornost a v troubě se mi pak při pečení špička nadzvedla. Rohlíky ohneme do půl měsíce a necháme je dalších 40 minut kynout. Mezitím si předehřejeme troubu na 230°. Vykynuté rohlíky jsem potřela rozehřátým máslem, jednu dávku posypala kmínem a jednu nechala jen tak. Pečeme přibližně 15 minut. 


 
Rohlíky byly absolutně výborné, na povrchu křupavé a uvnitř vláčné. Jak by chutnaly druhý den netuším, snědli jsme je společně s paštikou ještě ten den:)

Co jsem udělala s druhou polovinou droždí uvidíte za týden.

Žádné komentáře:

Okomentovat