pondělí 28. října 2013

Kokosové cupcakes s krémem z bílé čokolády

Ještě možná není ten správný čas na bilancování, ale já už teď vím, že rok 2013 byl pro mě zlomový. Změnila jsem práci ... a velmi mě těší, že mohu říct, že k lepšímu. Drahý se vyjádřil, že se mnou chce zůstat do konce života, a také jsme ještě letos zvládli uspořádat takovou retro party, kde jsme to pro jistotu zpečetili prsteny, nějakým tím podpisem a polibkem. Mezi dary jsem pak našla od mé úžasné kolegyně Evy něco speciálního. Stojan na cupcakes! Měla jsem z něj šílenou radost a hned jsem si říkala, že až ho poprvé složím a ukážu světu v celé jeho kráse, zaslouží si nějaké speciální cupcakes, ne žádný ošizený :)

Těsto na cupcakes byla jasná volba - prostě kokosové a hodně kokosu. Momentálně procházím obdobím zamilovanosti. Zbožňuji kokosovou příchuť a záměrně vyhledávám recepty obsahující kokosové mléko. Cupcakes jsem vytvořila ve dvou verzích, normální a bezlepkové.


Ingredience na 12 cupcakes o průměru 6 cm (inspirace zde):
60g másla
120g cukru krupice
1 vejce
125g hladké mouky
špetka soli
1 a 1/4 lžičky prášku do pečiva
120 ml kokosového mléka
90g strouhaného kokosu

Máslo s cukrem utřeme. Přidáme celé vejce a mixujeme, dokud se směs nespojí. Postupně přidáváme mouku, ve které jsme předtím promíchali špetku soli a prášek do pečiva, a kokosové mléko. Nakonec do směsi přimícháme strouhaný kokos. Pečeme v troubě předehřáté na 180° přibližně 20-25 minut.

Ingredience na 12 bezlepkových cupcakes o průměru 6 cm:
60g třtinového cukru
90g másla
200g polohrubé rýžové mouky
4 lžíce mouky Schar mix B
1 lžíce kukuřičného škrobu
1 lžička jedlé sody
1 lžička bezlepkového prášku do pečiva
2 vejce
250 ml kokosového mléka
90g strouhaného kokosu


Troubu si předehřejeme na 220°. V míse smícháme obě mouky, kukuřičný škrob, jedlou sodu a bezlepkový prášek do pečiva a dáme stranou. Žloutky s cukrem ušleháme do pěny. Přidáme změklé máslo a stále šleháme. Postupně přidáváme mouku a kokosové mléko, až se vše spojí v hladkou směs. Ušleháme sníh z vaječných bílků a lehce vmícháme do těsta. Nakonec přidáme strouhaný kokos a lehce vmícháme. Košíčky naplníme přibližně do 3/4 a pečeme v troubě prvních 5 minut na 220°, poté ztlumíme na 160°a pečeme dalších 20-25 minut.

Mezitím, si můžeme připravit krém. Já jsem použila ten, který už jsem zde uváděla u duhového dortu. Je z pudinku a bílé čokolády a tentokrát jsem do něj dala méně másla, přibližně 100g. Jestli budete péct bezlepkové cupcakes, dávejte si pozor, aby pudinkový prášek nebo čokoláda náhodou neobsahovaly lepek.

Do vychladlých cupcakes vytvoříme důlky na náplň. Já mám na to speciální udělátko, ale šlo by to i lžičkou. U poloviny cupcakes jsem naspod dala svařené jahody s agáve sirupem, druhou polovinu jsem naplnila kokosovou marmeládou. Důlek zarovnáme krémem z bílé čokolády a horní část dortíků potřeme tenkou vrstvou krému. Cupcakes dozdobíme potahovací hmotou dle vlastní fantazie. Já sem tentokrát dala přednost pastelovým barvám a drobným kvítkům.
PS: foceno kolem půl osmé ráno. Věděli jste, že ještě nevychází slunce? Tedy teď už možná ano, protože se posouval čas, ale před týdnem ne e :)

Žádné komentáře:

Okomentovat