čtvrtek 28. listopadu 2013

Dvoubarevný dort s bílou čokoládou a malinami
Když mě má kolegyně v práci poprosila, jestli bych mohla upéct dort pro její babičku k narozeninám, s nadšením jsem souhlasila. Nechtěla jsem se pouštět do neobvyklých kombinací, přeci jen jsem nechtěla babičce kazit oslavu, kdyby jí dort nechutnal, a tak jsem vsadila na celkem tradiční kombinaci světlého a kakaového piškotového korpusu, krému z bílé čokolády, Lučiny a malin. 

Na světlý piškotový korpus o průměru 24cm:
5 vajec
250g cukru krupice
250g polohrubé mouky
5 lžic horké vody
3 lžičky prášku do pečiva

Na kakaový korpus o průměru 24 cm:
4 vejce
200g cukru krupice
200g polohrubé mouky
4 lžíce horké vody
2 lžičky prášku do pečiva
40g kakaa

Pudinkový krém:
2 vanilkové pudinky
450 ml mléka
250g másla
100g moučkového cukru
150g bílé čokolády

Lučinový krém:
250g Lučiny
3-4 lžíce moučkového cukru
Přibližně 3-4 lžíce pudinkového základu na pudinkový krém
Vanilkový extrakt

Další ingredience a na zdobení:
Marmeláda, nejlépe pikantní – já použila dvě – domácí broskvovou a malinovo-rybízovou
Maliny
Potahovací hmota – přibližně 700-800g na potažení + na květiny


Nejdříve si připravíme korpusy a základ na pudinkový krém. Já jsem pekla dort v týdnu, takže jsem si vše raději připravila den předem.


U světlého i kakaového korpusu postupujeme stejně. U tmavého pouze přidáme navíc kakao. Na korpus si oddělíme žloutky od bílků. Ke žloutkům přidáme polovinu cukru, horkou vodu a šleháme do pěny. Mouku smícháme s práškem do pečiva. U kakaového korpusu přimícháme do moučné směsi i kakao. Bílky si ušleháme zvlášť, do sněhu nakonec zašleháme zbylou polovinu cukru.  Do žloutkové pěny lehce vmícháme moučnou směs a nakonec sníh z bílků. Směs nalijeme do dortové formy a pečeme na 180° 25 až 30 minut. Světlý korpus byl vyšší, protože byl z pěti vajec a pekla jsem ho necelých 35 minut. 

Svaříme 2 pudinkové prášky a mléko na hustý pudink, do horkého pudinku nalámeme na kostičky bílou čokoládu. Až se čokoláda rozpustí, lehce promícháme, horní vrstvu pudinku překryjeme potravinovou folií, aby se nám nevytvořil škraloup, a necháme vychladnout.

Druhý den překrojíme světlý korpus v polovině. U kakaového seřízneme horní část, pokud není úplně rovný.  Korpusy potřeme marmeládou a necháme chvíli vsáknout. Já jsem na světlý korpus použila broskvovou marmeládu, kterou jsem smíchala s trochou vody a korpus potřela. Na kakaový korpus jsem použila malinovo- rybízovou marmeládu.

Na pudinkový krém vyšleháme změklé máslo s cukrem. Poté postupně zašleháme vychladlý pudink s bílou čokoládou. Nezapomene si schovat pár lžic do Lučinového krému.  Pudink by měl mít pokojovou teplotu, jinak by se nám mohl krém srazit. Kdyby na to někdo zapomněl, dá se krém zachránit. Stačí ho chvíli šlehat ve vodní lázni, dokud nebude mít požadovanou konzistenci.  Výsledný krém by měl být hladký a lehce nadýchaný. 

Na krém z Lučiny si vyšleháme Lučinu s cukrem, přidáme vanilkový extrakt a 3-4 lžíce pudinku. 

Korpusy složíme dohromady. První bude světlý korpus. Krém naplníme do mikrotenového sáčku a s jeho pomocí si uděláme ohrádku z pudinkového krému. Důvodem je, že by nám krém z Lučiny rozmočil potahovací hmotu, proto se dort potírá například krémy na bázi másla, které potahovací hmoty nerozmočí.  Poté střed vyplníme krémem z Lučiny a poklademe malinami. Navrch dáme kakaový korpus, opět vytvoříme ohrádku z pudinkového krému a vnitřek vyplníme krémem z Lučiny a dozdobíme malinami. Na kakaový korpus položíme světlý a celý dort potřeme zbylým pudinkovým krémem. Necháme v lednici zatuhnout. 

Nakonec dort potáhneme potahovací hmotou, dozdobíme a tajně doufáme, že s ním uděláme radost :)
Žádné komentáře:

Okomentovat