pondělí 16. prosince 2013

Apple Pie


Už jsem vám vyprávěla, jak mi taťka poslal bednu jablek Českou poštou? Já vím, že ne, ale vyprávěla jsem tuhle historku téměř na potkání. Můj stvořitel měl prostě pocit, že strádáme, že máme málo vitamínů, a že asi v Praze nelze sehnat pořádná jablka. A proto mi je poslal poštou. Balík měl skoro 4 kila, byl to macek. Představovala jsem si, jak je jdu na poštu vyzvednout, zvedám balík u kterého si nevšimnu, že je poničený, a z krabice se mi začínají sypat jablka. Naštěstí takový katastrofický scénář se nestal, krabice i obsah cestu přežily bez úhony.

No a co s nima teď, štrůdl u nás proběhl asi třikrát během 14 dní (jo, mezitím jsem dostala další jablka), takže to chtělo nějakou obměnu.

Není to nic netradičního, spíš velmi tradiční a moc dobrý a šťavnatý recept: jablkový koláč - Apple Pie.

Receptem jsem se nechala inspirovat na Joy of baking.


Ingredience na formu o průměru 24 cm (původní recept jsem vynásobila x 1,2, počítala jsem na větší formu a ještě na ozdoby okolo:

420g hladké mouky
1 a 1/2 lžičky soli
36g cukru krupice
270g ledového másla - nastrouhané na hrubém struhadle
70 až 145 ml ledové vody

Náplň z jablek:
1200g oloupaných jablek
120g cukru - napůl hnědý, napůl klasický krystal
2 lžíce citronové šťávy
1-2 lžičky skořice
2 lžíce másla
3 lžíce pudinkového vanilkového prášku

Těsto si připravíme nejlépe den předem, aby se v lednici odleželo. Ve velkém míse smícháme mouku, sůl a cukr dohromady. Máslo, které si přibližně půl hodiny až hodinu předtím vložíme do mrazáku, nastrouháme na hrubém struhadle do moučné směsi

Přidáme nejdříve polovinu vody a zpracujeme v hladké hutnější těsto. Pokud nám těsto připadá příliš tuhé, přidáme zbylou vodu. Já osobně jsem toto těsto dělala asi třikrát a pokaždé jsem přidávala celé množství vody, ale záleží na mouce. Těsto necháme v lednici odpočinout do druhého dne.

Následující den si pokrájíme jablka na větší kousky, přidáme do jablek cukr, citronovou šťávu a skořici. Lehce promícháme a necháme při pokojové teplotě nejméně hodinu odležet. Jablka nám mezitím pustí šťávu. Tu slijeme do kastrolku, přidáme máslo a svaříme až zhoustne zhruba na konzistenci sirupu. Štávu vlijeme zpět do jablek, přidáme pudinkový prášek a promícháme.

Těsto rozdělíme na dvě poloviny.  První vyválíme na plát o šíři 3-4 mm, přesuneme do koláčové formy a ořízneme podle okrajů. Formu naplníme jablky po okraj, doprostřed navršíme trochu jablek navíc, aby vrstva uprostřed byla vyšší. Rozválíme druhý plát těsta a položíme ho na jablka. Okraje pořádně přitlačíme a odkrojíme přečnívající kusy těsta. Ze zbylého těsta vykrájíme ozdoby a koláč dozdobíme. Doprostřed uděláme několik zářezů. Kdo nehraje moc na estetiku, může propíchat vidličkou. Důvodem je, aby vzniklá pára z horkých jablek mohla unikat ven

Pečeme v troubě na 220°. Já jsem koláč pekla asi hodinu. Zhruba po půl hodině začaly hnědnout okraje, tak jsem ho pro jistotu zakryla alobalem.

Hotový koláč necháme vychladnout a před podáváním pocukrujeme.


No a kdybyste si všimli, že mám nějaké jiné fotky, tak to není tím, že jsem se tak zlepšila,  ale že  jsem spojila síly s jedním velmi milým člověkem, kterého jídlo také evidentně baví:) Fotky nafotil Ondřej Kaftan a kdybyste chtěli uspořádat veselku, velmi doporučuji, mají spoustu hodobóžových nápadů - Svatba s příběhem.1 komentář: