neděle 9. února 2014

Say "I Love You" with Cake!

A už se to pomalu blíží:  romantika, zdrobnělinky, svíčičky, srdíčka. Ne že bych byla z Valentýna nějak vydřená, ale je to vděčné téma na pečení a navíc to pak můžu sníst, paráda :) Barvy mě baví a také si užívám s nimi experimentovat, takže dort prostě musel být barevný. Letos je to ve znamení růžové. No, a protože jsem se nemohla rozhodnout, jak bude dort nakonec vypadat, pro jistotu jsem upekla dorty dva: volánkový dort a dort s puntíky.


Na dva malé dorty o průměru 10 cm a pár cupcakes k tomu:
225g hladké mouky
65g kukuřičného škrobu
250g moučkového cukru
15g prášku do pečiva ( to je přibližně 1 celý a lžička k tomu z druhého pytlíku:) )
špetka soli
120ml rostlinného oleje
7 velkých vajec - žloutky a bílky zvlášť
180 ml studené vody
kokosový extrakt (lze nahradit vanilkovým, nebo jinou oblíbenou příchutí)
růžové potravinářské barvivo

Další ingredience na krém a na dozdobení:
Krém jsem použila pudinkovo - máslový ochucený kokosovým extraktem. Někteří mohou vyšilovat, že je v něm máslo a že jako fuj a blee a old school, ale já ho používám, aby se mi na něm neroztekla potahovací hmota. Jinak bych samozřejmě udělala krém z Lučiny, jak jinak :)
Dále budeme potřebovat kokosovou marmeládu. Kdybych jí neměla, svařila bych strouhaný kokos s cukrem a trochou vody.
A samozřejmě potahovací hmotu (používám SmartFlex).


Nejdříve si upečeme korpusy, klidně den předem. Pokud nechceme péct dorty dva, uděláme jeden větší. Přepočítané na jak velkou formu by těsto vyšlo, nemám, ale asi bych použila 15 cm formu. Ze zbytku můžete udělat cupcakes.


Troubu si předehřejeme na 165°. Ve velké míse smícháme suché ingredience – mouku, kukuřičný škrob, moučkový cukr, prášek do pečiva a špetku soli. Poté přidáme olej, žloutky, vodu a kokosový extrakt a lehce stěrkou promícháme. V další míse si vyšleháme bílky do tuhého sněhu. Je jich hodně, takže to chvilku zabere. Až vyšleháme bílky, mixérem prošleháme moučnou směs se žloutky, až bude hladká. Směs rozdělíme rovnoměrně do tří misek. První obarvíme na tmavě růžovou, druhou o něco světleji a třetí obarvíme jen lehce do růžova, nebo nemusíme obarvovat vůbec. Tím docílíme takzvaného ombre stylu neboli stínování. Dobrý, ne? Do každé z misek poté lehce vmícháme jednu třetinu ušlehaných bílků.

Pečeme v troubě po jednotlivých barvách cca 20-25 minut. Chvilku to trvá, ale nemusíme se bát, těsto s bílky, které nám zbyly v miskách, vydrží a nespadne.

Vychlazené pláty potřeme kokosovou marmeládou a slepíme k sobě menší vrstvou krému (cca půl centimetru, u tohoto dortu o krém nejde). Krémem lehce potřeme i boky a necháme vychladit. Nezapomene na pořadí korpusů. Spodní plát bude nejtmavší a vrchní nejsvětlejší.

Oba vychlazené dorty potáhneme bílou potahovací hmotou. A teď začíná ta největší sranda, zdobení :) Asi začneme tím jednodušším.

Dort s puntíky:
Podle výšky dortu a velikosti vykrajovátka si potahovací hmotu rozdělíme na 4 části a každou z nich obarvíme od tmavě růžové po nejsvětlejší. Můžeme také nechat poslední část bílou. Z každé obarvené části potahovací hmoty si vyválíme plát silný přibližně 2 mm a vykrájíme kolečka. Ty postupně nalepíme pomocí jedlého lepidla na dort. Spodní řada bude opět nejtmavší, horní nejsvětlejší. Jedno barevné kolečko nahradíme bílým a doprostřed přilepíme srdíčko. A hotovo.
 
Volánkový dort:
Eee, než abych to popisovala a zamotala se do toho, raději se podívejte na video. Rozdělíme si potahovací hmotu na 8-10 částí, podle výšky dortu a každou část obarvíme od nejtmavší růžové po světlou. Jednu část necháme úplně bílou. Hmotu rozválíme co nejtenčeji to lze a nakrájíme na proužky široké asi jeden centimetr.


Vyvolánkujeme podle videa a postupně přilepíme na dort barvu po barvě pomocí jedlého lepidla. Začínáme od shora od bílé barvy a končíme tou nejtmavší. Pokud by se nám poslední volánek moc nepovedl. Můžeme udělat ještě tenký proužek ve stejné barvě jako poslední volánek a tím spodní část dortu zakončíme. A máme také hotovo.Takovým hodobožovým dortem můžeme buď obdarovat lásku svého života anebo ho sníst s kamarádkami. Upřímně, myslím, že chlapi jsou docela balvani a kámošky ho ocení víc :)
Fotografie: Ondřej Kaftan/ Svatba s příběhem 

Žádné komentáře:

Okomentovat