pondělí 21. dubna 2014

Hot Cross BunsPředchůdce Hot Cross Buns můžeme hledat již v dobách starého Egypta i Řecka. Zmínky o sladkých bocháncích na území Britských ostrovů spadají až do období Anglosaské říše. Tak jako tak, sladké bochánky byly hlavně rituálním pečivem a sloužily k obdarování bohů. 

Za doby Tudorovců byl v Anglii zakázán prodej podobných bochánků s výjimkou Velkého pátku, Vánoc a pohřbů. Kříž na bochánku byl symbolem ukřižování Krista, což protestanské části Anglie leželo v žaludku.

Je s nimi spjata spousta pověr. Měly nadpřirozené schopnosti. Fakt. Dokázaly ochránit loď před ztroskotáním, dům před ohněm. Pokud se zahrabal do kukuřice, dokázal celou sklizeň chránit před krysami a škůdci. Houstičky upečené na Velký pátek a zavěšené v domě ochraňovaly dům před neštěstím. Ideální řešení na všechny problémy :)

Přízvisko hot („horký“) se u názvu objevilo začátkem 19.století díky tomu, že se často prodávaly ještě teplé.

V dnešní době jsou vnímány jako tradiční anglické pečivo a jsou neodlučitelně spjaty s obdobím Velikonoc. V podstatě je to takový český mazanec, v trošku jiném provedení :) 

No a když už peču typické anglické pečivo, kým jiným bych se měla inspirovat než jednou z nejznámějších anglických autorek kuchařek. Původní recept od Nigelly Lawson zde.

  
Ingredience na 8 houstiček: 

80 ml mléka
25g másla
Kůra a šťáva z půlky pomeranče
2 hřebíčky
2 tobolky kardamomu
220g hladké mouky
3,5g suchého droždí
1 vejce
70g brusinek nebo jiného sušeného ovoce
1 lžička skořice
půl lžičky strouhaného muškátového oříšku
čtvrt lžičky mletého zázvoru

1 vejce na potření, můžeme smíchat s trochou mléka nebo smetany

Na kříže: 
2 lžíce hladké mouky
1 lžíce cukru
2 lžíce vody

Na potření hotových houstiček: 
1 lžíce moučkového cukru
1 lžíce horké vody

V kastrůlku zahřejeme mléko s máslem, kardamomem a hřebíčkem. Necháme zchladnout na pokojovou teplotu. Mezitím si do mísy odvážíme mouku, droždí a zbylé koření. Přidáme kůru a šťávu z jednoho pomeranče. Z mléka s rozpuštěným máslem vyjmeme hřebíček a kardamom a vlijeme do moučné směsi. Přidáme vejce a zpracujeme v hladké těsto. Naposledy přidáme brusinky. Uhněteme hladký bochánek a necháme v míse chvíli odpočinout při pokojové teplotě. Uložíme do lednice přes noc.

Druhý den vyndáme těsto z lednice a necháme asi hodinu při pokojové teplotě, až těsto nakyne. Znovu prohněteme a rozdělíme na 8 dílů. Z každého dílů uválíme malý bochánek, uložíme na plech, nožem naznačíme kříž a opět necháme vykynout minimálně hodinu.

Troubu předehřejeme na 220°. Smícháme mouku, cukr a vodu až nám vznikne hladké těstíčko. Cukrářským sáčkem nastříkáme na každý bochánek kříž.

Nigella radí péct 15-20 minut. Já se a bochánky podívala poprvé po 8 minutách a vypadají tak, jak vidíte na fotce. Radím buď péci na nižší stupně, cca 180°a nebo péct zprudka, ale max. na 8-10 minut. A raději poprvé kontrolujte po 5 minutách.

Ještě teplé bochánky potřete cukrem rozpuštěným ve vodě. Pokud nesníte ihned, klidně je můžete rozpéct v troubě nebo topinkovači.


Můžete podávat s kořeněným medovým máslem:
50g másla
50g medu
lžička mleté skořice

Změklé máslo rozmícháme s medem do hladké pasty a dochutíme skořicí. Easy Peasy, ne? :)

Žádné komentáře:

Okomentovat