pondělí 14. července 2014

Rybízový koláč

Miluji čerstvý rybíz. Tu jeho nakyslost, kdy se mi u každé kuličky krásně křiví pusa a musím si do pusy strčit další. A také miluji jezdit na Mama Hotel, kde zcela nepokrytě dělám prdlačku, maximálně se převalím, abych neměla proleženiny.Na Mama Hotelu jsem pobývala i tento víkend. Poručila jsem si vynikající kulajdu a kuře na paprice. Které mimochodem miluji, ale vůbec nevařím, a u kterého zbytek rodiny (rozuměj táta a manžel) prská, když se odvážím pouze vyslovit název. Takže mám kuře na paprice slavnostně tak jednou do roka, což připadlo právě na tento víkend, kdy se manžel opíjel na hudebním festivalu pro bubáky a táta byl v menšině. No, a abych se vrátila zpátky k tomu rybízu. Právě nám na zahradě na chalupě dozrává, a chtěla jsem z něj něco upéct. Sama. A přiznávám, že tento koláč pekla celý moje maminka. Na můj popud. Já jsem zvládla pouze dělat dozor, kybicovat a pocukrovat.

Recept je z jejího tajného notýsku s recepty. Kde ho původně objevila, netuším.

Ingredience jsou odměřovány v šálku, jeden šálek je počítán jako 200 ml.

Ingredience na 1 plech: 
1/2 šálku oleje
1 šálek cukru
2 vejce
1 vanilkový pudink
1 šálek mléka
1 šálek hladké mouky
2 šálky hrubé mouky
1 prášek do pečiva

Rybíz - kolik máme, tolik dáme, ale hodně :)

Drobenka: 
50g hladké mouky
30g krupicového cukru
30g másla
trochu skořice

Troubu si předehřejeme na 200°C. V míse promícháme suché ingredience - pudink, mouky a prášek do pečiva.

Vyšleháme vejce s cukrem a olejem. Přidáme sypkou směs a promícháme. Nakonec přidáme mléko. Úplně jednoduché. To bych asi zvládla i z toho gauče :)

Připravíme si drobenku. Rozpustíme máslo, do másla vmícháme cukr a až se trošku rozpustí, nakonec mouku a přibližně půl lžičky skořice.

Těsto vylijeme na plech. Přidáme rybíz a grande finále - posypeme drobenkou. Pečeme v troubě asi 35 minut. Pokud se nám zdá, že se těsto příliš prudce peče, troubu ztlumíme na 170°C.

K odpolední kávě ideální. Podělíme se pouze s těmi, kteří neprskají nad našimi oblíbenými jídly.2 komentáře:

  1. Vypadá krásně. Dnes se ho pokusím upéct:-)..A určitě se podělím jen s těmi, kteří neremcají nad mým oblíbeným jídlem:-)). Díky

    OdpovědětSmazat