pondělí 8. září 2014

Dýňové kousky s kořeněnou drobenkou


Můj táta je vášnivý zahrádkář. Mě teda zahrádka a pěstění vůbec nebere, ale došlo mi, že odvézt si z každé návštěvy košík super zeleniny, je vlastně hrozně fajn. Navíc, nejen že skvělě vypadá, ale, držte se, dokonce má chuť! :)


No a na té své príma zahrádce, kterou neustále rozšiřuje o nějaké záhonky a ovocné stromy, také pěstuje pár let dýně. Takové ty obří, které nikdo nejí a vždycky jsme je akorát vydlabali a rozbili. Minulý rok se náš - tedy můj a manžela - vztah k dýním rapidně změnil. Panebože, ony nám začaly chutnat! Když se předtím řeklo slovo dýně, představila jsem si dýňový kompot ze školní jídelny a veškerá chuť mě přešla. Minulý rok jsem tuhle nechuť k dýním překonala dýňovou polévkou s kokosovým mlékem a chilli. A protože naše spotřeba dýní rapidně vzrostla, zavelela jsem: „Tati, příští rok chci Hokaido!“.


S blížícím se podzimem nastal čas sklizně a první dýně dozrály. O tom, jak mi táta poslal ovoce poštou, konkrétně jablka, už jsem psala zde. Dýně tedy nemohly dorazit jinak, než poštou.

Kromě dýně jsem měla doma dost Lučiny, jak jinak, a také mletý kardamon, který mi přišel v jiném balíčku. Hledala jsem inspiraci na netu a nakonec jsem narazila na tento recept (mimochodem, na tomto blogu teď ujíždím, krásné yummy fotky).
Recept jsem trochu pozměnila podle svého, takže se úplně neshoduje s originálem.

Ingredience na plech o rozměru cca 26x34 cm:
Drobenka:
330g celozrnné hladké mouky
200g třtinového cukru
1 lžička prášku do pečiva

1 vejce
170g másla
lžička skořice 


Vrstva z Lučiny:
4x 100g Lučiny
120g moučkového cukru
vanilkový extrakt nebo vanilka
1 vejce

Dýňová vrstva:
400g dýňového pyré
100g třtinového cukru
1 vejce
60 ml mléka
½ lžičky mletého zázvoru
trocha muškátového oříšku
½ lžičky mletého kardamonu

1 lžička skořice

Nejdřív si připravíme dýni. Předehřejeme troubu na 150°C. Dýni očistíme a nakrájíme na kostky. I když se dýně nemusí loupat, já ji raději loupu. Přidáme trochu olivového oleje a pečeme v troubě do změknutí. Odhadem je to přibližně 30 minut. Upečenou dýni rozmixujeme na hladkou kaši, kterou můžeme zředit cca 1 dcl vody.

Na drobenku smícháme všechny suché ingredience v míse, nakonec přidáme změklé máslo a vejce a spojíme v nelepivé těsto.

Plech vyložíme pečícím papírem. Přibližně z poloviny drobenky vytvoříme spodní vrstvu, těsto pečlivě stlačíme a vytvoříme i lehce vyvýšené kraje. Vložíme do trouby přibližně na 10 minut.

Mezitím si připravíme vrstvu z Lučiny. Kostky promícháme s moučkovým cukrem a vanilkou. Nakonec vmícháme 1 vejce.

Dýni osladíme třtinovým cukrem. Zředíme mlékem a jedním vejcem a dochutíme kořením.


Na vrstvu z těsta navršíme vrstvu z Lučiny na kterou rozetřeme dýni. Nakonec  nastrouháme zbylé těsto na hrubém struhadle. 

Pečeme 40 – 50 minut na 180°C. 


 Žádné komentáře:

Okomentovat