úterý 27. ledna 2015

Makronky se slaným karamelem

Když už si člověk udělá tu hříšnou zásobou slaného karamelu, je na čase se také podívat na to, jak by se dala využít. Co říkáte na makronky se slaným karamelem? Bože. Sbíhají se mi sliny.


Tu svou první božskou makronku se slaným karamelem jsem ochutnala koncem minulého roku, kdy jsem se se dvěma kolegy ocitla pracovně v Paříži. Byl to takový orientační běh mezi regály plnými sýrů, snaha o nafocení francouzských trendů v packagingu a zachycení všech možných i nemožných novinek ve světě FMCG od ingrediencí po obal. No, modří vědí :)

Hoši teda vypadali, že je sýry opravdu zajímají, každopádně se mi, ani nevím jak, možná že to byla jen jejich přirozená zvědavost, podařilo přesvědčit, že musíme do Ladurée. A tam se to stalo. Nejen že to byla láska na první pohled, ale přetrvala i po prvním zakousnutí. A myslím, že se mě ten mámivý pocit při pomyšlení na makronku se slaným karamelem jen tak nepustí.

Ty moje makronky tak božský nejsou, to se musí nechat, ale lepší než drátem do oka :)


Ingredience na 15-16 ks makronek:
60 g mandlové mouky
75 g moučkového cukru
45 g bílků (1 veliké vejce, nebo holt budeme muset rozbít 2 malá)
25 g krupicového cukru

trocha hnědého potravinářského barviva

Náplň:
40 g másla
80 g slaného karamelu

Podrobný návod na přípravu makronek jsem již sepisovala v minulém příspěvku. Takže teď trošku z rychlíku. Ve větší misce smícháme moučkový cukr s mandlovou moukou.

V jiné míse vyšleháme cukr s bílkem dokud se nezačnou tvořit pevné měkké špičky. Přidáme trochu hnědého potravinářského barviva.

Do vyšlehaného sněhu postupně pomocí silikonové stěrky vmícháme směs moučkového cukru a mandlové mouky. Výsledná směs by měla mít hladkou řídkou konzistenci a po vytáhnutí stěrky z těsta stéká zbytek směsi ze stěrky jako stužka a pomalu se rozlévá ve zbytku těsta do stran.

Cukrářským sáčkem nastříkáme na plech kolečka o průměru 3,5 cm. Používám pečící papír, pod který dám předtištěnou šablonu. Poté s plechem asi 3x silně udeříme, aby zbylé bublinky v těstě vyšly na povrch a popraskaly.

Makronky necháme minimálně 30 minut zaschnout. S klidným svědomím je můžeme nechat schnout klidně hodinu. Prsty se při doteku nesmí k zasychající makronce přilepit.

Troubu předehřejeme na 150°C. Pro jistou ji vyvětráme, aby unikla přebytečná vlhkost a necháme znovu vyhřát na 150°C. Pečeme v troubě asi 10-12 minut. V poslední době peču pro jistotu pouze na spodní ohřev, makronky mi tak nepraskají. Upečené skořápky necháme vychladnout, až poté sundaváme z pečícího papíru.

Krém si připravíme vyšleháním změklého másla a slaného karamelu.

Raději alespoň polovinu hotových makronek rozdáme, jinak je sníme všechny.
Žádné komentáře:

Okomentovat