neděle 18. ledna 2015

Slaný karamel


Miluju, miluju, miluju. Nejvíc (doufám, že můj manžel prohlíží jen obrázky a blog nečte)! Slaný karamel je strašná závislost. Důkazem je, že už po prvních slovech jsem musela nechat psaní a nenápadně se vytratit do ledničky a nabrat si z poloprázdné skleničky malou lžičku.

Takhle na začátku nového roku s řadou předsevzetí na krku je slaný karamel totální guilty pleasure. Ach ach. Naprosto propadám té sladké chuti, ve které se propojuje jemná hořkost zkaramelizovaného cukru a slanost, která karamelovou chuť nádherně zvýrazňuje.

Slaný karamel se dá použít jako základ do krémů k naplnění makronek, cukroví, ale i dortů. Také je totálně yummy s palačinkami a nebo s vanilkovou zmrzlinu. A nebo ho můžete po lžičkách sníst jen tak, tak jako jsem to udělala před chvílí já.

Ingredience na skleničku o přibližném obsahu 200 ml:
120 g cukru krystal
30 g másla
120 g 33% smetany ke šlehání
lžička mořské soli


Cukr nasypeme do rendlíku s větším průměrem a silnějším dnem. Na dně by měla být slabší vrstva cukru, aby cukr rovnoměrně zkaramelizoval. Zapneme sporák na střední stupeň. Já mám sklokeramickou desku a karamel dělám na 4. stupni z 9. Čekáme až se všechen cukr rozpustí. Tím, že karamel nebudeme dělat na vyšším stupni nebo prudším ohni, máme relativně pod kontrolou karamelizující se cukr a karamel nebude mít tendenci se rychle připálit. Cukr ani rozpouštějící se karamel nemícháme. Pouze občas zatřeseme nebo lehce odlepíme cukr od stěn. Až bude všechen cukr rozpuštěný a zkaramelizovaný na požadovanou barvu, rendlík odstavíme a sporák vypneme. Vmícháme 30 g másla. Neděsíme se, máslo bude syčet. Poté postupně zamícháme smetanu. Já jsem obojí předtím vyndala z lednice, aby se ingredience ohřály na pokojovou teplotu a zkaramelizovaný cukr příliš rychle neochladily. Nakonec vmícháme lžičku soli.

Hotový karamel by měl mít konzistenci hustého sirupu. Při zchlazení v lednici ještě zhoustne. Pokud se nám bude zdát výsledný karamel příliš řídký, můžeme ještě chvilku povařit na slabém stupni, aby se část tekutiny odpařila.

Karamel plníme do uzavíratelných sklenic. Necháme vychladnout, pak uzavřeme a skladujeme v lednici.

Skladovat můžeme určitě týden. Já jsem skladovala i 14 dní, ale déle mi nevydržel. A to ne proto, že by se zkazil :)Žádné komentáře:

Okomentovat