neděle 22. února 2015

Makronky s malinovou náplní


 Na facebookovém profilu jsem machrovala, že jsem dostala nového pomocníka do kuchyně. Musím se přiznat, že jsem se ho skoro bála zapnout a jeho první použití by se dalo přirovnat k obřadnímu rituálu. Tím slavným okamžikem se stal sobotní večer. Přes den jsem dumala, který recept bude historicky první v novém robotu. Nakonec jsem vybrala makronky, ty s kterýma jsem prozatím měla největší trápení a od kterého mi měl nový pomocník pomoci.

Na robota se smělo sáhnout je s umytýma  rukama. Manžel ho směl jen přenést z místa na místo. Páčky posouvám výhradně já. Robota jsme obestoupili každý z jedné strany. Do mísy s bílkem jsem přisypala cukr a mohlo se začít. Tadá a je to tady! Posunula jsem páčku na číslo 2. Manžel byl zpočátku trochu zklamaný. Myslel si, že se bude i mísa otáčet. Nevím, co čekal, asi ohňostroj za ty prachy :) Ale mně to stačilo. S naprosto přiblblým výrazem jsem zírala do mísy a postupně přidávala další stupně až na číslo 8. Úplné cukrářské orgie. Manžela to po chvilce přestalo bavit a šel k počítači. Já jsem si v transu vystačila sama :)

Recept podle kterého peču makronky jsem poprvé zmiňovala zde.

Ingredience na 15 - 16 ks makronek o průměru 3,5 cm:
60 g mandlové mouky
75 g moučkového cukru
45 g bílků (1 veliké vejce, nebo holt budeme muset rozbít 2 malá)
25 g krupicového cukru
trocha tyrkysového potravinářského barviva


Do mísy prosejeme mandlovou mouku a moučkový cukr. V jiné míse vyšleháme cukr s bílkem dokud se nezačnou tvořit pevné měkké špičky. Přidáme trochu tyrkysového potravinářského barviva. Tím, že je mandlová mouka krémová bude výsledna barva spíše do zelena.

Do vyšlehaného sněhu postupně vmícháme směs moučkového cukru a mandlové mouky. Výsledná směs by měla mít hladkou řídkou konzistenci a po vytáhnutí stěrky z těsta stéká zbytek směsi ze stěrky jako stužka a pomalu se rozlévá ve zbytku těsta do stran. Já ve finále vždy dám tak o dvě lžíce směsi míň. Přijde mi, že na množství bílku je směs mandlí a cukru i bez těch dvou lžic opravdu dostatečná.

Cukrářským sáčkem nastříkáme na plech kolečka o průměru 3,5 cm. Používám pečící papír, pod který dám předtištěnou šablonu. Poté s plechem asi 3x silně udeříme, aby zbylé bublinky v těstě vyšly na povrch a popraskaly.

Makronky necháme minimálně 30 minut zaschnout. S klidným svědomím je můžeme nechat schnout klidně hodinu. Prsty se při doteku nesmí k zasychající makronce přilepit.

Troubu předehřejeme na 150°C. Pro jistou ji vyvětráme, aby unikla přebytečná vlhkost a necháme znovu vyhřát na 150°C. Pečeme v troubě asi 12 minut. Pokud jsou makronky stále mokré, snížíme na cca 125°C a pečeme další 2-4 minuty. Upečené skořápky necháme vychladnout, až poté sundaváme z pečícího papíru.


Pokud nechceme makronky plnit hned, můžeme je skladovat v uzavíratelné nádobě v lednici. Jednu várku jsem takto nechala týden v lednici a čekala, co to s nimi udělá a byly naprosto v pořádku.

Malinová náplň:
60 g malin - mohou být i mražené
2 lžíce cukru
šťáva z poloviny malé limetky - může být i méně, jak kdo má rád
trocha vody
1 vrchovatější lžíce kukuřičného škrobuMaliny dáme do malého rendlíku společně s cukrem, štávou z limetky a trochou vody. Přibližně 5 minut prohříváme. Voda s cukrem se trochu zredukuje a maliny se začnou rozpadat. Přidáme kukuřičný škrob, který jsme smíchali přibližně s jednou lžičkou vody a provaříme dalších 5 minut. Měla by nám vzniknout lesklá náplň, hustá tak, aby z makronek nestékala. Po ochlazení náplň ještě trochu zhoustne. Kdo nemá rád zrníčka, maliny před přidáním škrobu propasíruje. Já to nedělala, protože mi zrníčka nevadí.

Nakonec makronkové skořápky naplníme pomocí malé lžičky nebo cukrářským sáčkem.Žádné komentáře:

Okomentovat