pátek 13. února 2015

Muffin a jeho 2. narozeniny

 
A je to tady zase: Muffin má narozeniny, my máme přání jediný, hodně ště-e-stí, hodně zdra-a-ví, hlavně to zdraví! A taky hodně láásky.

Rok se s rokem sešel a Muffin slaví své druhé narozeniny. Minulý rok jsem mu přála, ať nám pěkně roste jako z droždí. Taky musím říct, že to Muffin vůbec neměl lehké, protože když se podívám zpět, tak jsem občas na Muffina regulérně prděla. Prostě jsem si myslela, že mám imrvére na práci důležitější věci, i když to ne vždy byla pravda. Do letošního roku jsem vykročila pravou nohou,takže přeji Muffinovi minimálně jednou tolik receptů oproti minulému roku.

Než přejdu na statistiku, ráda bych přidala krátkou anabázi jak Muffin ke jménu přišel. Je to docela divný, jmenuje Muffin a ještě je yummy a každý by pravděpodobně očekával pořádnou smršť receptů na muffiny. Ty jsou tu za ty dva roky všehovšudy dva. Ono se vybrané jméno týká spíš mě samotné. Jmenuji se Michaela a někteří přátelé mi od střední školy říkají Miff. Miff a muff zní dost podobně a chtěla jsem mít v názvu blogu něco ze mě. No a Miffin je fakt pitomost, tak to prostě musel být Muffin :) Ale já se polepším a veřejně slibuji, že alespoň jeden recept na muffiny ročně zde bude :)


A teď se pojďme podívat do tajů statistiky. V minulém roce jsem uveřejnila celkem 10 receptů. Dohromady jich je zde  na blogu 30 a s dnešním to bude 31. Nejoblíbenějším příspěvkem na blogu je recept na duhový dort. Z minulého roku byl pak nejoblíbenější recept na ombe volánkový dort.

Celkem Muffina na Facebooku sleduje 115 lidí. Což je super! Dobré znamení je, že z těch skvělých lidí, kteří si ho přidali během minulého roku jsou opravdu v minoritním počtu kamarádi:)

A teď už recept na dort pro oslavence.

Ingredience na mini dortík o průměru 12 cm:
2 vejce
100 g cukru krupice
100 g polohrubé mouky
2 lžíce horké vody
1,5 lžičky prášku do pečiva

Těsto můžeme přepočítat na větší formu, na průměr 24 cm je to 5 vajec

Ovocná náplň:
plná hrst rybízu
1-2 lžíce medu
troška vody
1 lžička kukuřičného škrobu

Krém:
2x 100 g Lučiny
25 ml smetany
2 lžíce cukru
vanilkový extrakt
1/2 vanilkového lusku

Čokoládová ganache:
100 g bílé čokolády
50 ml smetany ke šlehání

Potahovací hmota na dozdobení


Připravíme si korpus. Bílky oddělíme od žloutků. V jedné míse vyšleháme žloutky, polovinu cukru a 2 lžíce horké vody do jemné krémové nadýchané pěny s malými bublinkami. V druhé míse vyšleháme sníh z bílků a druhé poloviny cukru. Do vyšlehaných žloutků zašleháme mouku s kypřícím práškem a pak opatrně vmícháme sníh. Těsto rozdělíme na tři díly do forem o průměru 12 cm a pečeme v rozehřáté troubě přibližně 15-20 minut.

Než nám korpusy vychladnou, připravíme si ovoce a krémy. Do malého rendlíku dáme ovoce, med, trochu vody a zahřejeme. Já jsem použila rybíz, který je příjemně nakyslý. Ovoce vaříme asi 10 minut, až nám změkne a povolená šťáva se částečně odpaří a jemně zhoustne. Přidáme lžičku škrobu pro zahuštění a ještě asi 4-5 minut povaříme. Necháme vychladnout.

Bílou čokoládu si rozehřejeme se smetanou a necháme vychladnout. Ideálně strčíme do lednice. Čokoládu si můžeme klidně připravit den předem a necháme přes noc v lednici.

Na krém z Lučiny dáme všechny ingredience dohromady a vyšleháme. Krém nesmí být řídký, abychom mohli dort pomazat a krém nestékal.

Vychladlé korpusy si seřízneme na stejnou výšku, pokud po upečení nejsou stejně vysoké. Cukrářským sáčkem naneseme na první korpus po okraji krém z Lučiny, do vzniklé "ohrádky" dáme polovinu rybízu. Na něj naneseme krém a zahladíme aby nebyl rybíz vidět. Přiklopíme druhým korpusem a opakujeme. Nakonec přiklopíme třetím. Korpusy si případně srovnáme, aby byly všechny položené přesně na sobě a tím nám vzniknou rovné boky.


Vyndáme si bílou čokoládu z lednice a vyšleháme mixérem. Pokud se nám zdá čokoláda příliš hustá, přilijeme trochu smetany a znovu šleháme. Čokoládou potřeme celý dort, aby se zahladily všechny nerovnosti. Kdybychom použili krém z Lučiny. Potahová hmota by se roztekla.

Nakonec dort potáhneme cukrářským fondánem a dozdobíme květinami.

2 komentáře:

  1. Můžu se zeptat? Ty igngredience jsou na jeden korpus a my na recept potřebujeme korpusy 3? Děkuju za odpověď :)

    OdpovědětSmazat
  2. Ingredience jsou na tento mini dortík, tedy na 1 vysoký korpus, který lze dvakrát proříznout, tím tedy vzniknou 3 korpusy :)

    OdpovědětSmazat