úterý 21. dubna 2015

Slané karamelky

Má obsese slaným karamelem pokračuje.

Recept na slaný karamel jsem zveřejňovala nedávno, stejně tak návod, jak si ze slaného karamelu udělat krém na cupcakes. A teď je na čase si cupcakes pořádně dotunit. A jak jinak, než domácími karamelkami. A nejsou to jen tak nějaké karamelky. Nejen, že se nelepí na zuby, ale mají výraznou medovou chuť. Určitě si je zamilujete.

Tento recept je na přibližně 50 - 60 kousků domácích karamelek. Záleží na vás, na jak velké kousky se cítíte :)

Ingredience na 50 - 60 ks:
120 ml smetany ke šlehání 33%
35 g másla
semínka z 1/2 vanilkového lusku
lžička mořské soli

170 g krupicového cukru
60 ml vody
60 ml medu

V menším rendlíku smícháme smetanu, máslo, semínka z poloviny vanilkového lusku. Zahřejeme na středním stupni, než se máslo rozpustí.

Do druhého rendlíku nasypeme krupicový cukr a přidáme vodu a med. Necháme probublávat na středním stupni ( já používám 4 z 9) do té doby, dokud cukr nezezlátne na požadovanou barvu. Trvá to přibližně 10 minut.Vmícháme postupně smetanu s rozpuštěným máslem. Když vše přilijeme najednou, karamel se ochladí a vytvoří se tvrdé kousky, na které pak budeme muset dávat pozor, aby se pořádně rozpustily. Karamel dále necháme probublávat ještě přibližně 10-15 minut, občas zamícháme. Výsledný karamel by měl mít konzistenci řídkého pudinku. Nakonec přimícháme lžičku mořské soli.

Připravíme si dortovou formu o průměru 18 cm nebo tác, případně plech podobné velikosti. Důležité je, aby dno bylo rovné a forma nebo nádobí mělo stěny. Dno pokryjeme pečícím papírem. Ten může přesahovat i do boků. Povrch pečícího papíru a boky pomažeme olejem, aby se horký karamel nepřilepil. Do formy nalijeme hotový karamel a necháme vychladit. Přes noc uložíme do ledničky, aby karamel pořádně zatuhnul. Karamel nakrájíme nožem na kostičky, kterými můžeme dozdobit cupcakes nebo vlastně cokoliv se nám zachce. Pokud chceme skladovat kostky pohromadě, obalíme je v trošce cukru smíchaného s lžičkou kukuřičného škrobu a skladujeme v uzavřené nádobě na suchém a chladném místě. Jednotlivé karamelky můžeme také zabalit do pečícího papíru.

Enjoy :)


Žádné komentáře:

Okomentovat