čtvrtek 4. června 2015

Máslové sušenky

Dlouho jsem hledala recept na máslové sušenky, které by byly chuťově nejenom skvělé, ale zároveň by po vykrojení a upečení v troubě skvěle držely tvar.

Tento recept zveřejnily Sweet Dots. Mimochodem, skvělé pekařky, které tvoří úžasné sladkosti. Původní recept je na 40 - 50 ks sušenek, já jsem dělala dávku jen z poloviny.


Ingredience na přibližně 25 kulatých sušenek o průměru 6 cm:
100 g másla
200 g hladké mouky
90 g moučkového cukru a nebo extra jemného krupicového
semínka z 1 vanilkového lusku
1 malé vejce

Máslo s cukrem z lehka prošleháme, pouze dokud se suroviny nespojí. Zašleháme vejce a semínka z jednoho vanilkového lusku. Nakonec vmícháme mouku, kterou můžeme částečně zašlehat robotem, poté rukama vypracujeme v kompaktní, hladké a nelepivé těsto. Necháme přes noc odležet v ledničce.

Troubu předehřejeme na 180°. Připravíme si razítko na sušenky. To mé jsem koupila v Nanu Nana za cenu kolem 60 korun. Z těsta odkrojíme 1/4 a rozválíme na zlehka pomoučeném vále na tloušťku přibližně 4 mm. Vykrajujeme kolečka o stejném průměru, který má razítko. Kolečka přeneseme na plech vyložený pečícím papírem. Razítko zlehka pomoučíme a obtiskneme do kruhu z těsta. Rovnoměrně přitlačíme. Pečeme v předehřáté troubě 9-10 minut. Pokud nám zaplnění plechu trvá déle, klidně před pečením vložíme plný plech na pár minutek do lednice. Okraje sušenek pak budeme mít krásné rovné a nebudeme riskovat, že se nám sušenky během pečení lehce roztečou do stran. Postupně zpracujeme celé těsto.

Sušenky můžeme použít jako základ pro sušenkovou vrstvu na cheesecake, třeba jako já na tento Ombre cheesecake ve skleničce. Jíst je také můžeme jen tak. A kdybychom už nemohli, můžeme je skladovat na suchém a chladném místě klidně i 1měsíc.

A když nemáme razítko, můžeme sušenky ozdobit cukrovou polevou. Ale o tom zas jindy:)


4 komentáře:

 1. Dobré dopoledne, přeji. Nejdříve musím "říct", že Váš blog je mi už pár měsíců příjemnou inspirací. Vyzkoušela jsem už pár receptů, jen se musím přiznat, že s tímhle, s máslovýma sušenkama, to je boj!!! Několik "bitev", které proběhly, jsou zatím v můj neprospěch!!! Něco dělám špatně a .... a tak bych se ráda poradila a ....... a třeba to spolu i vyřešíme :-). Chuť sušenek je úžasná, ale jelikož já potřebuju i to estetično :-D, obracím se na Vás s prosbou. Co dělám špatně, že se sušenky vždycky "nafouknou" a vyražený "obrázek" se vždycky "slije"? Ani z daleka nepřipomínají ty Vaše krasavice! Zkoušela jsem dávat i plech se sušenkama před pečením na několik hodin do lednice, ale .... :-(. Prosíííím, napadá Vás co s tím :-D? Mockrát Vám děkuji a ... a jen tak dále. :-). Ať se Vám vše daří!
  Michaela

  OdpovědětSmazat
 2. Pěkné odpoledne. Moc děkuji za milá slova! Vážím si jich. Pokud jste dodržela stejný poměr surovin, napadají mě dvě věci. První problém může být ve šlehání. Máslo s cukrem nevyšleháváme do pěny, ale opravdu pouze 10- 15 sekund prošleháme. Jen aby se máslo s cukrem spojilo. Pokud ho vyšleháme do pěny, stane se přesně to, co popisujete. Při pečení se sušenky mohou nafouknout, rozlít do stran a vytlačený obrázek se slije.

  Problém také může vzniknout při zpracování těsta. Těsto by nemělo být teplé. Já si z celého těsta odkrajuji po menších kouscích. Z jednoho kusu pak vykrájím sušenky na jeden plech a ten poté dám ihned péct. Těsto předtím nehnětu. Pouze těsto vyválím na silikonové podložce a vykrájím tvary. Zbylé odřezky spojím dohromady a vrátím do lednice, aby se zachladily. Takto postupně zpracuji celé těsto a nakonec odřezky, které se mezitím stačily vychladit.

  Snad vám mé rady pomohou, dejte mi vědět :)

  OdpovědětSmazat
 3. Krásný den. Při revizi receptu jsem si všimla, že jsem měla špatně uvedené množství cukru. Možná to mohlo být příčinou vašeho neúspěchu. Množství cukru jsem již upravila. Snad se vám sušenky i s mými předchozími radami podaří! :)

  OdpovědětSmazat
 4. Dala jsem tak o 30 gramů víc mouky, protože se nedalo držet receptu a zároveň splnit podmínku aby těsto nelepilo :D Ale povedly se skvěle. Díky! :)

  OdpovědětSmazat