neděle 25. října 2015

Dýňové máslo

Když se řekne dýně na sladko, tak má první reakce není příliš pozitivní. Jednoduše si vybavím dýňový kompot, který mě strašil celé dětství: doma, ve školce, ve škole. Tehdy svorně maminka i vyžilé kuchařky sborem tvrdily, že to chutná stejně jako ananas. Pamatujete? S odstupem let můžu odpřísahat, že nechutná!


Recept na dýňový kompot rozhodně nezveřejním, ale mám tu skvělý a jednoduchý recept na dýňové máslo. Namazané na křupavém pečivu ( nejvíc mi k tomu chutná bílé, ať si každý myslí co chce :) ) a se skvělým kakaem je to neodolatelná kombinace do sychravých a propršených dnů.

Na 1 skleničku dýňového másla:
60 g dýňového pyré
60 g másla
3 tobolky kardamonu
lžička skořice
špetka mletého zázvoru
3 lžíce agáve sirupu

Postup je neuvěřitelné jednoduchý. Dýňové pyré krátce provaříme s agáve sirupem a kořením. Nakonec vyndáme tobolky kardamonu a necháme vychladnout. V mixéru smícháme s máslem pokojové teploty do hladkého krému. Naplníme do čisté sklenice a uchováváme v lednici.

Nemám ozkoušené, jak dlouho máslo v lednici vydrží. Určitě ne déle, než je trvanlivost použitého másla. Já osobně bych se ho snažila maximálně do týdne a to také dělám :)


Máslo můžete použít na křupavé pečivo, na teplý francouzský toast, ale také se skvěle hodí jako náplň do makronek. Mám ozkoušené, ale o tom jindy :)
4 komentáře:

 1. Díky za upozornění :) Já osobně si nejsem jistá překladem. Používám v běžné řeči označení kardamom, nicméně na všech kořeních, které jsem si prozatím koupila je česky psané kardamoN. Nejsem lingvista a proto jsem to také ve všech receptech opravila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V pohodě ;-) já jsem občas takovej grammar nazi, ale snažím se to ovládat :-D nejradši konzultuji zde: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=kardamom nebo wiki ;-)

   jinak já ho mám koupený z M&S, štvou mě běžné obchody, že mají v koření nulový výběr... To je pak člověk rád i za sáček "kardamonu" :-)

   Smazat
  2. Díky za link, já určitě nejsem v češtině nejlepší na světě :)

   No a zrovna ten můj "kardamon" je z M&S, druhý od Sonnentoru.

   Smazat